تبلیغات
.: 3D2DAY studio - آموزش تری دی مکس - آموزش رایگان تری دی مکس - free 3ds max tutorial and models-web design-photo gallery
جستجـــو
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
آمار و ارقام
 
3d2day_Studio_LDR_Payam_Love
Oscar Wilde
 
Photograph taken in 1882 by Napoleon Sarony

زادروز ۱۶ اکتبر ۱۸۵۴
دوبلین
، پرچم جمهوری ایرلند ایرلند
درگذشت ۳۰ نوامبر ۱۹۰۰
پاریس
، پرچم فرانسه فرانسه
ملیت ایرلندی
نام‌های دیگر اسکار فینگل اُ. فِلاهرتی ویلز وایلد
پیشه نویسنده، شاعر، نمایشنامه‌نویس
دوره عصر ویکتوریایی
همسر کنستانس للوید ۱۸۹۸-۱۸۸۴
فرزندان دو فرزند

---------------------------------------------------------------------------------

   اسکار فینگل اُ. فِلاهرتی ویلز وایلد (به انگلیسی: Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde) که به نام هنری اسکار وایلد معروف است، (۱۶ اکتبر۱۸۵۴ تا ۳۰ نوامبر۱۹۰۰شاعر، داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و نویسندهداستان‌های کوتاهایرلندی بود.

تولد

   اسکاروایلد در۱۸۵۴ میلادی درشهر دوبلین دیده به جهان گشود. پدر وی سر ویلیام وایلد مردی فرهنگ‌دوست بود و به پیشه چشم‌پزشکی مشغول بود. او بعدها به مقام چشم پزشک مخصوص ملکه نیز نایل شد و یکی از عتیقه شناسان برجسته ایرلند بود. مادرش جین وایلد با نام مستعار اسپرانزا شاعر سرشناسی و مترجم آثار الکساندر دوما و لامارتین بود. این زوج صاحب دو فرزند پسر شدند. برادر اسکار نامش ویلیام وایلد بود که در ۱۸۵۳ به دنیا آمد و در سال ۱۸۹۹ در لندن درگذشت. اسکار وایلد تحصیلات ابتدایی را در قریه اینسکیلن واقع در شمال ایرلند دنبال کرد و در دانشگاه‌های ترینیتی, مگدالن و آکسفورد به تحصیل پرداخت. وی درسال ۱۸۸۴ با خانم کنستانس لوید ازدواج کرد و به ترتیب در سال‌های ۱۸۸۵و ۱۸۸۶ صاحب دو فرزند پسر شد. وایلد، مجموعه داستان شاهزاده خوشبخت را برای دوپسرش نوشت. وی در سال ۱۹۰۰ با گمنامی درشهر پاریس دیده ازجهان فروبست.

جزئیات آثار

   مضمون اکثر داستان‌های شاهزاده خوشبخت می‌گوید که انسان از طریق عشق ورزیدن به دیگران می‌تواند انسان بودنش را ثابت کند و به زیبایی درونی برسد. داستان بلبل و گل سرخ را به تأثیر از اساطیر ایرانی و مخصوصا اشعار حافظ نوشت. بلبل با خون دل و نثار کردن جان شیرنش گل سرخ را برای دانشجوی عاشق به دست می‌آورد و دانشجو به راحتی گل سرخی را که به بهای جان بلبل به دست آمده در خیابان می‌اندازد. در حقیقت دانشجو و دختر هیچ کدام معنی واقعی عشق را نمی‌فهمند. عاشق واقعی خود بلبل است. الن تری هنرپیشه معروف تئاتر، پس از انتشار شاهزاده خوشبخت در نامه‌ای به وایلدنوشت: اسکار عزیز داستان‌هایت واقعا زیبا هستند ومن به خاطر آنها ازصمیم قلب از تو سپاسگذارم. من از داستان بلبل و گل سرخ بیش از داستان‌های دیگر خوشم آمد. امیدوارم روزی یکی از داستان‌های این مجموعه را برای آدم‌های خوب بخوانم. و یا شاید برای آدم‌های بد بخوانم وآنها راخوب کنم.

آثار

داستانهای شاهزاده خوشبخت

شعر

نمایشنامه

نثر


-------------------------------------------------منبع : ویکیپدیا

 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
تبلیغات