تبلیغات
.: 3D2DAY studio - آموزش تری دی مکس - آموزش رایگان تری دی مکس - free 3ds max tutorial and models-web design-photo gallery
جستجـــو
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
آمار و ارقام
 
3d2day_Studio_LDR_Payam_Love
با سلام.
   چه زمانی از شبانه روز است؟ نیمروز است یا شامگاه؟ نیمه شب است یا بامداد؟ زمان سال در برپاسازی شرایط نورپردازی، حال و هوا، و تنظیمات صحنه چگونه باشد؟ همه ی روزها آفتابی و صاف نیستند و . . . هر کدام از این وضعیت ها نیاز به راه حل های نورپردازی کاملاً متفاوتی دارند. در ادامه سری مقاله های نورپردازی در تری دی اس مکس، مقاله شماره هفت که به بررسی وضعیت های مختلف در نورپردازی می پردازد، در دسترس شما قرار گرفته است. برای مطالعه این مقاله آموزشی، لطفاً با ما در ادامه مطلب همراه شوید . . .


آموزش های رایگان تری دی مکس

-آموزش تری دی اس مکس، آموزش رایگان برای تری دی اس مکس، آموزش نورپردازی در تری دی ممس
- 3دی مکس، 3 دی مکس، آموزش 3دیمکس، آموزش 3دی مکس، آموزش 3 دی اس مکسشروع                                                  

زمان شبانه روز
   چه زمانی از شبانه روز است؟ نیمروز است یا شامگاه؟ نیمه شب است یا بامداد؟ هر کدام از این وضعیت ها نیاز به راه حل های نورپردازی کاملاً متفاوتی دارند. نیمروز ممکن است نیاز به یک منبع نور روشن و با سایه های سخت در یک زاویه زیاد داشته باشد که نشانگر نور مستقیم خورشید باشد، در حالی که شامگاه (غروب) ممکن است علاوه بر منبع نور با سایه های سخت، شدت کمتر، شدت رنگی بیشتر، و زاویه یا جهت بازتر داشته باشد. بامداد، می تواند به این معنی باشد که خورشید هنوز طلوع نکرده است، پس تمامی نور در صحنه، غیرمستقیم، منتشرشده (انتشاری)، و مبتنی بر وضعیت های جوی، رنگی است. نیمه شب، از طرف دیگر، می تواند بوسیله ماه نورپردازی شود، که به عنوان یک منبع نورپردازی مستقیم عمل کند اگرچه در حقیقت یک منبع انتشاری، انعکاسی است و ویژگی های هر دو را نشان می دهد. در نهایت، نور ستاره ها می تواند تنها، منبع روشنایی باشد، یا می تواند نور یک چراغ خیابان یا علامت نئون در دوردست باشد. ما چگونه با این ها برخورد کنیم؟ ما چگونه کم-نوری ستاره را با علامت درخشان نئون به تعادل برسانیم و بازهم به مخاطبان خود بگوییم که این شبانگاه است؟

نورپردازی روز آفتابی در تری دی مکس
تصویر 1- یک محیط نورپردازی روزهنگام

نورپردازی شب در تری دی مکس
تصویر 2- یک محیط نورپردازی شبانگاه

   خیلی چیزها به زمان شبانه روز وابسته است. بیرون روید و به شرایط نورپردازی اطراف خود در زمان های مختلف شبانه روز دقت کنید. شما ترکیبات بیشماری از منابع نور و شرایط خواهید یافت.

زمان سال
   زمان سال در برپاسازی شرایط نورپردازی، حال و هوا، و تنظیمات صحنه تان، ارزشمند است، به خصوص اگر صحنه موردنظر، محیطی خارجی باشد. تصور کنید، برای مثال، نوع نوری را که شما ممکن است در 3 بعدازظهر (عصر) ببینید. در یک روز تابستانی صاف. کنتراست آنجا با چه نورپردازی می تواند برای 3 عصر مناسب باشد. در پاییز یا زمستان. تفاوت در جهت (راستا)، شدت، و رنگ منبع نور (خورشید) است. در تابستان، منبع نور، بالا، بسیار روشن، و بسیار سفید است و به دمای رنگی به بالایی 5800 درجه کلوین می رسد، در حالی که نور پاییزی، گرمتر، کم شدت تر، با یک دمای رنگی شاید نزدیک به 4500 درجه کلوین، است.

این تغییر رنگ از تابستان تا پاییز به دلیل تغییر همیشگی زاویه زمین نسبت به خورشید و اتفاقاتی که بر سر اشعه های نور در زمان انتشار آن ها در جو در یک زاویه بازتر رخ می دهد، اتفاق می افتد. در زمستان، نورخورشید باید در حقیقت از اتمسفر (جو) بیشتری در مقایسه با تابستان عبور کند تا به زمین برسد. به این دلیل که در تابستان نیمی از زمین به سوی خورشید شیب پیدا می کند، و این باعث می شود که اشعه های نور در یک زاویه بسته (حاده) به زمین برسند، و بدین صورت خورشید در آسمان بالاتر پدیدار شود و به نور خود اجازه دهد که از مستقیم ترین مسیر ممکن، اتمسفر را طی کند. زمستان بر عکس تابستان است و این باعث می شود که خورشید در آسمان پایین تر پدیدار شود و اشعه های نور آن نیمکره زمین را در زاویه ای پایین تر (ارتفاع) و بازتر (زاویه) دیدار کنند. در این حالت، نورخورشید مسیر طولانی تری را در جو طی می کند.

   قطع نظر از تقویم یا نیمکره، نورخورشید زمستان همواره در مقایسه با تابستان پایین تر و نزدیک تر به افق قرار دارد، و در نتیجه نورخورشید در یک میانگین زاویه ای کمتر در زمستان و یک میانگین زاویه ای بالاتر در تابستان قرار دارد. نور بهار و پاییز مراحلی بین تابستان و زمستان است، پس منبع نور هر جایی بین شدت نورخورشید تابستان و نورخورشید زمستان قرار خواهد داشت. اگر شما قصد دارید یک صحنه واقع در مناطق قطبی را نورپردازی کنید، شاید بهترین کار رفتن به کتابخانه و شروع به خواندن جقرافیا باشد!

زمان سال می تواند یک التزام ماهرانه باشد. زمان سال ممکن است در بسیاری از موارد زیاد مهم نباشد، اما در برخی موارد، شرح دادن (مصور کردن) فصول، می تواند تفاوت ایجاد کند.

شرایط جوی
   همه ی روزها آفتابی و صاف نیستند. تغییرات در آب و هوا تفاوتی دراماتیک در روشی که صحنه شما نورپردازی می شود، ایجاد می کند.
   برای مثال, یک روز صاف آفتابی و کنتراستی که با یک روز ابری یا بارانی وجود دارد، را در نظر بگیرید. روزهای آفتابی یک منبع نور کلیدی یا اصلی سخت، روشن، گرم (خورشید)، و با مکملی از یک منبع ثانویه یا پرکننده انتشاری و سرد (آسمان)، دارند. در روزهای بارانی، البته، منبع نور اصلی معمولا ابرها هستند که می توانند شبیه به یک منبع نوری سیاه و سفید باشند.

روز آفتابی، آموزش تریدیمکس
تصویر 3- یک روز آفتابی

روزی ابری، تریدیمکس
تصویر 4- یک روز ابری
 
چشم می تواند بدون دیدن هیچکدام از منابع نور یا آسمان، و تنها با دیدن کیفیت های رنگی و انتشاری نور، فوراً، چگونگی شرایط جوی بیرون را بازگو کند. زمانی که شما صبح از خواب برمی خیزید و از پنجره به بیرون نگاه می کنید، نمی توانید به آسمان نگاه کنید که ببینید بیرون آفتابی است یا بارانی. سیگنال ها (نشانه ها) یی در ساختمان ها و محیط اطراف شما، و در سایه ها و کیفیت نور وجود دارند.

   دانستن چگونگی تشخیص و تطبیق وضعیت ها، ابزاری قدرتمند در شرایط افکت های دیداری است که هنرمند برای تطبیق نورپردازی با یک قاب پس زمینه، به آن نیاز دارد. در طراحی، نه تنها ارائه پیام محیطی که در نظر دارید برسایند، مهم است بلکه برای پیام حسی و عاطفی نیز همینطور است.

   یک روز ابری، و بارانی چه احساسی در شما ایجاد می کند؟ در مورد یک روز آفتابی روشن با ابرهای پف کرده چطور؟ در مورد یک بعدازظهر خشک و داغ با ابرهای تاریک که در بالا معلقند چطور؟ در مورد یک روز مه آلود، یا یک غروب عمیق قرمزرنگ که قرمزی آن از ابرها نیست بلکه از آتش عظیم جنگل است که شهر شما را دربرگرفته است، چطور؟  به همه این مثال ها فکر کنید و به واکنش های احساسی خود برای هر کدام توجه نمایید.

   شما اکنون باید قادر باشید که یک صحنه یا عکس را ببینید و شرایط جوی که در بیشتر موارد نقش مهمی بازی می کند، مقدمتاً در محیطهای بیرونی، را درک کنید. اما اتاق دودگرفته یا حمام بخار آلود (مه آلود) را نیز فراموش نکنید. شرایط جوی همچنین نقش مهمی در اینکه شما چگونه صحنه خود را نوپردازی خواهید کرد، ایفا می کند. نورها با این عناصر فعل و انفعال انجام می دهند، و افکتی را که volumetric lighting (نورپردازی حجمی) نامیده می شود، ایجاد می کنند، که در این حالت اشعه های نور در پی فعل و انفعالات خود با ذرات جوی دود یا بخار، قابل دیدن (مرئی) می شوند. در مکس (Max)، این افکت ها با استفاده از volume lights در پنجره Atmosphere & Effects قابل دسترسی هستند. نورهای حجمی در بخش های بعدی شرح داده خواهند شد.

اجازه دهید در پایان این مقاله آموزشی، سوالاتی را که ما در زمان آزمایش یک صحنه برای نورپردازی مطرح می کنیم را، جمع بندی کنیم.

   - آیا صحنه، محیط داخلی است یا خارجی (یا هر دو)؟
   - چه زمانی از روز در صحنه مجسم می شود؟
   - چه فصلی از سال در صحنه مجسم می شود؟
   - چه شرایط جوی (آب و هوایی) در صحنه ارائه می شود؟

   اگر این چهار حوزه توجه را به خاطر آورید، نباید مشکلی در تشخیص تنها، شرایط نورپردازی صحنه خود، داشته باشید.
   امیدواریم تا اینجا شما قادر به تعریف مفاهیم زمانی و فضایی که در محیط های نورپردازی مختلف و متفاوت ارائه می شوند، باشید. شما باید قادر باشید تا یک محیط نورپردازی را مشاهده کنید و زمان روز، فصل، وضعیت جوی، و اینکه محیط، داخلی است یا خارجی، را تعیین کنید.


در اینجا به پایان مقاله شماره شش از سری مقاله های آموزشی نورپردازی در تری دی اس مکس می رسیم. تا اینجا مفاهیم بسیار مهم و تعیین کننده ای مورد بررسی قرار گرفتند. در مقاله های آتی سعی خواهیم کرد که به سایر بازیگران مهم و تعیین کننده در یک نورپردازی حرفه ای بپردازیم. بنابراین مقاله های بعدی را به بررسی انواع منابع نوری اختصاص می دهیم. با این تفاسیر، منتظر مقاله شماره 7، که به مقدمه ای در مورد منابع نوری و همچنین بررسی کامل منبع نوری sunlight یا همان نورخورشید می پردازد، باشید. نورپردازی خوبی داشته باشید . . .


از ما حمایت کنیــــــــــــــــــــد
:: مرتبط با: آموزش 3ds max - رایگان ,
:: برچسب‌ها: نورپردازی در تری دی مکس , نورپردازی روز و شب در تری دی مکس , آموزش تری دی مکس , آموزش رایگان نورپردازی در تری دی اس مکس , تریدیمکس , تری دی اس مکس , 3ds max , آموزش نوپردازی فصول سال در تری دی مکس , بهار در تری دس مکس , تابستان در تری دی مکس , پاییز در تری دی مکس , زمستان در تری دی اس مکس , lighting in 3ds max , آموزش لایتنگ در مکس , فصول سال در تری دی مکس , زمان ها و شرایط آب و هوایی و جوی در تری دی استدیو مکس , آموزش های حرفه ای تری دی مکس , نورخورشید , ستارگان , روز , شب , در تری دی مکس ,
ن : HSN ZDN
ت : پنجشنبه 31 مرداد 1392
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
تبلیغات