تبلیغات
.: 3D2DAY studio - آموزش تری دی مکس - آموزش رایگان تری دی مکس - free 3ds max tutorial and models-web design-photo gallery
جستجـــو
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
آمار و ارقام
 
3d2day_Studio_LDR_Payam_Love
با سلام.
   اگر مقاله شماره 14 نورپردازی در مکس را مطالعه کرده باشید، می دانید که قرار شد در مقاله 15، به بررسی دو موضوع مهم caustics و volume lights بپردازیم. اما از آنجایی که قبلاً در مورد caustics مطالب کاملی در همین سایت قرار گرفته شده بود و اکنون هم در سایت موجود می باشد، این مقاله را به بررسی دو موضوع Volume Lights و Lens Flares اختصاص می دهیم. بنابراین، لطفاً، با ما در ادامه مطلب همراه شوید . . .


 نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 1) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 2) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 3)
 نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 4) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 5) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 6)
 نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 7) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 8) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 9)
 نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 10) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 11) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 12)
نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 13)نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 14)نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 16)

نورپردازی حرفه ای با استفاده از تری دی استدیو مکس


-آموزش تری دی اس مکس، آموزش رایگان برای تری دی اس مکس، آموزش نورپردازی در تری دی ممس
- 3دی مکس، 3 دی مکس، آموزش 3دیمکس، آموزش 3دی مکس، آموزش 3 دی اس مکسشروع                                                  

Volume Lights
   Volume Lights ذرات در اتمسفر (جو) را شبیه سازی می نمایند. برای مثال، یک کافه دود گرفته را در نظر بگیرید. اگر شما در یک کافه دود گرفته باشید و نورافکن های درخشان صحنه به سمت شما بچرخند، شما دود را در پرتوهای نور خواهید «دید». در حقیقت، دود در همه جای اتاق وجود دارد، نه فقط در میان پرتوهای نور. البته، برای صرفه جویی در زمان رندرینگ، بهتر است که دود را تنها در جایی که پرتوهای نور قرار دارند، رندر نمایید. این چیزی است که "volume light" نامیده می شود.

   Volume lights یا نورهای حجمی، با تمام انواع نور در مکس، و همچنین نورهای منتال ری کار می کنند. قرار دادن آن ها در صحنه شما به شدت آسان است.

   برای تشریح، به سادگی یک نور، مانند یک spotlight ایجاد نمایید. ما در اینجا قصد داریم تا برای نمایش تفاوت افکت های حجمی، یک spotlight، یک direct light، و یک omni light ایجاد کنیم. در شکل زیر، شما می توانید مخروط spotlight و شکل حجمی را ببینید. این شکل نشان می دهد که افکت نور حجمی در کجا رندر خواهد شد.

ایجاد منابع نور در تری دی مکس


در پنل مدیفای، بخش Atmospheres & Effects را باز کنید و دکمه Add را کلیک نمایید.

افکت های جوی و اتمسفری و ویژه در تری دی مکس


بر روی Volume Light و سپس OK کلیک کنید.
   اکنون گزینه های near و far attenuation را برای هر نور تنظیم کنید و فریم را رندر نمایید.

نور حجمی در مکس

رندر یک فریم (صحنه) در مکس


نور حجمی با شکل حجم نور پیوسته است، حتی اگر توسط آبجکتی مسدود شود، شکل سایه های ایجاد شده را به خود می گیرد (به تصویر زیر نگاه کنید).

نور حجمی که توسط یک جسم مسدود شده است


نورهای حجمی زمانی که می خواهید نور چراغ های اتومبیل، بخارهای جت، پرتوهای چراغ قوه، لیزرها، و . . . را ایجاد کنید، به شدت سودمند هستند.

Lens Flares
   Lens flares، که در مکس با عنوان "lens effects" نیز شناخته می شوند، یکی دیگر از افکت های نوری دنیای واقعی هستند.

Lens Flare های تعریف شده
   لنز یک دوربین در واقع تیوبی است که با تعدادی از لنزهای متفاوت پر شده است. هر کدام از این لنزها یک سطح شیشه ای اپتیکال بسیار صیقلی دارد. به دلیل اینکه شیشه بسیار صیقلی، همچنین بسیار آینه-وار است، از اینرو، بسیار منعکس کننده است. سازندگان دوربین ها و لنزها برای اینکه از انعکاس های درون مکان لنزها جلوگیری کنند، درون تیوب را به رنگ مشکی در می آورند و لنزها را با ماده ای ضد انعکاس آغشته می نمایند، اما این تدابیر زمانی که یک منبع نوری بسیار درخشان مانند خورشید یا لامپ اتومبیل به طور مستقیم به درون لنزها تابیده می شود، کمک کمی می کنند. زمانی که این اتفاق می افتد، نور درخشان بین سطوح لنزها انعکاس پیدا خواهد کرد، و یک انعکاس مرئی به نام "lens flare" ایجاد می شود. شما احتمالآً بسیاری از این افکت ها را در تلویزیون و در فیلم ها جایی که قاب های دوربین از خورشید عبور می کند یا زمانی که اتومبیلی با چراغ های روشن در شب حرکت می کند، را دیده اید.

افکت lens flare در تری دی اس مکس
تصویر 6. زمانی که یک نور درخشان به صورت مستقیم به درون لنز یک دوربین تابیده می شود، یک lens flare اتفاق می افتد.


شکل 6 با استفاده از ابزارهای lens effects که در بخش Atmosphere & Effects یک نور omni در دسترس اند، خلق شده است. این پدیده در شات های خارجی (فضای آزاد) جایی که خورشید در-فریم قرار دارد، رایج است.

هر نوع منبع نوری می تواند lens flare داشته باشد. به سادگی پنل مدیفای مربوط به آن را باز کنید، سپس در بخش Atmosphere & Effect، بر روی دکمه Add کلیک کنید. در ادامه با پنل Add Atmosphere or Effect روبرو می شوید. بر روی Lens Effects و سپس OK کلیک نمایید. پس از انجام این مراحل، شما در بخش Atmosphere & Effects منبع نوری خود عبارت "Lens Effect" را که در لیست اضافه شده است خواهید دید.

آموزش تری دی مکس


فعال کردن ویژگی Lens Effect یک فرایند چند-مرحله ای است. برای شروع، به سادگی از بخش Atmosphere & Effects عبارت Lens Effect را انتخاب و دکمه Setup را کلیک کنید. زمانی که این کار را انجام دهید، با پنل Environment and Effects خواهید شد، در ادامه به تب Effects بروید.
  
   زمانی که شما بر روی ورودی Lens Effects در لیست Effects کلیک کنید، تمامی بخش های اختصاصی، در زیر نمایان می شوند.

پنل افکت های ویژه در تری دی اس مکس
تصویر 8. پنل Environment and Effects و بخش Lens Effects


شما می توانید با اضافه کردن افکت هایی که در بخش Lens Effects Parameters موجود هستند، شروع کنید. اگر تصمیم دارید که همه آن ها را اضافه نمایید، تنها کل لیست را انتخاب کنید و بر روی پیکانی که به جهت جلو اشاره دارد، کلیک کنید. این کار باعث می شود که تمامی افکت های موجود اعمال و فعال شوند.

پارامترهای افکت lens flare در 3d studio Max
تصویر 9. انتخاب چند-گانه افکت های موجود در بخش Lens Effect Parameters


تصویر 10، رندری با یک نور omni که تمامی lens effects های آن فعال اند، را نشان می دهد.

نورپردازی حرفه ای در تری دی اس مکس
تصویر 10. یک نور omni با همه افکت های در دسترس

افکت های زیادی وجود دارند، و قطعاً از مواردی که در بالا اشاره شد هم بیشترند، اما برای آزمایش و تست جالب توجه اند. هر کدام از lens effect ها دارای پارامترهایی هستند که می توانند بر حسب ذوق و سلیقه شما دست خوش تغییر شوند.

در جایی این lens flare ها به شدت ابزار سودمندی هستند، نه به عنوان lens flare، بلکه به جای منابع نوری کوچک که در دوردست قرار دارند، مانند آن نورهای هشداری که شما در بالای آنتن ها می بینید به دلیل اینکه هواپیما ها زیاد نزدیک نشوند. شما افکت "glow" مربوط به lens effects را به صورت یک ناحیه کوچک درخشان درست نزدیک منبع نور می بینید. پس شما شاید، برای مثال، یک نور omni را انتخاب کنید، آن را در بالای آنتنی که ساخته اید نصب کنید، و Lens Effects را فعال کنید. فقط پارامتر Glow را در بخش Lens Effects Parameters فعال کنید و در نتیجه نور omni خود را به شکل یک منبع نوری مرئی و درخشان خواهید یافت.

نورهای آنتن های هشدار در تری دی اس مکس
تصویر 11. نورهای omni با یک Glow lens effect

گفتن این نکته هم خالی از لطف نیست که برای استفاده از lens flare ها همواره بامضایقه و عاقلانه رفتار نمایید.

اکنون شما باید درکی اولیه از اهداف و موارد استفاده lens effect ها و volume light ها به دست آورده باشید. به خاطر داشته باشید که معمولاً استفاده خلاقانه و غیرمعمول از این ابزارهاست که شما را به عنوان یک هنرمند مورد توجه قرار می دهد.

در مقاله آتی (مقاله شماره 16)، به بررسی تعدادی از پارامترهای کلی نورها مانند Multiplier، Color، DecayNear and Far Attenuation، خواهیم پرداخت. نورپردازی خوبی داشته باشید . . .

استفاده از مطالب، تنها با ارائه منبع (3d2day.mihanblog.com) مانعی ندارد.

از ما حمایت کنیــــــــــــــــــــد


 نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 1) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 2) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 3)
 نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 4) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 5) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 6)
 نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 7) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 8) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 9)
 نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 10) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 11) نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 12)
نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 13)نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 14)نورپردازی در تری دی مکس (مقاله شماره 16)
:: مرتبط با: آموزش 3ds max - رایگان ,
:: برچسب‌ها: ایجاد volume light در تری دی اس مکس , ایجاد ستاره در تری دی مکس , روش ساخت star در مکس , lens flare در تری دی مکس , آموزش تری دی مکس , آموزش نورپردازی در 3 دی مکس , نورپردازی در 3دی مکس , نورها در مکس , نور در max , تریدیمکس , 3ds max , نورها و نوپردازی در مکس , 3ds max and lighting and lights , آموزش , 3ds max tutorials , آموزش 3ds max , آموزش رایگان برای تری دی مکس , آموزش ساخت نورهای فلورسنت , التهابی , انعکاسی و . . . در تری دی اس مکس , با استفاده از مکس , با کمک 3دیمکس , با کمک 3 دی مکس , استفاده از 3ds max , دنیای آموزش و دانلود , مکس آموزش , تری دی مکس آموزش , تری دی اس مکس آموزش , 3ds max آموزش ,
ن : HSN ZDN
ت : پنجشنبه 18 مهر 1392
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
تبلیغات