تبلیغات
.: 3D2DAY studio - آموزش تری دی مکس - آموزش رایگان تری دی مکس - free 3ds max tutorial and models-web design-photo gallery
جستجـــو
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
آمار و ارقام
 
3d2day_Studio_LDR_Payam_Love
با سلام.
   در پست پیشین، مدل سه بعدی یک دیوار منحنی شکل را برای دانلود در دسترس شما کاربران گرامی قرار دادیم. از این رو، این پست را به آموزش گام به گام خلق چنین آبجکتی اختصاص می دهیم. اگر چه مدلسازی یک دیوار به هر شکلی، برای کاربران نیمه حرفه ای و حرفه ای کار ساده ای است، اما برای کاربران مبتدی تری دی اس مکس، می تواند دشوار باشد، و این دلیل مهمی است که ما را بر آن داشت تا یک آموزش کامل را به این موضوع اختصاص دهیم. به هر روی، برای مشاهده گام های آموزش، با ما در ادامه مطلب همراه شوید... .

3d Curved Wall tutorial
- 3d Wall
- دیوار سه بعدیشروع آموزش                                                                               

1. ابتدا مانند شکل زیر، از پنل فرمان، از زیرمجموعه آبجکت های پایه، گزینه مکعب (Box) را انتخاب می کنیم، و در یک نمای مکس، با استفاده از کلیک و درگ موس، یک مکعب ایجاد می کنیم. نگران اندازه آن نیستیم، زیرا در مرحله بعد به شکل دقیق جزییات آن را مشخص می کنیم.


شکل 1- ساخت یک مکعب در تری دی اس مکس
شکل 1- ساخت یک مکعب در تری دی اس مکس


2. مانند شکل زیر، به پنل مدیفای می رویم، در استک مدیفایر، نام Box را می توان دید. در پنل مدیفای کمی پایین می آییم تا به بخش Parameters برسیم. در این بخش، مقدار سه پارامتر Length (طول)، Width (عرض)، Height (ارتفاع) را به 5.0، 200.0، و 80.0 تغییر می دهیم. همچنین تعداد سگمنت های مربوط به عرض مکعب را به 21 افزایش می دهیم (این تعداد می تواند بیشتر هم باشد، هر چه تعداد سگمنت ها افزایش یابد، آبجکت نهایی ،کیفیت بهتری خواهد داشت). در شکل دوم، نتیجه این تغییرات را می بینید.

شکل 2- تغییر مشخصات آبجکت در تری دی اس مکس


شکل 3- مکعب
شکل 3- مکعب

3. اکنون، در حالی که آبجکت مکعب در حالت انتخاب است، از بالای صفحه به منوی Modifiers می رویم و از پنجره کشویی باز شده، از مجموعه Parametric Deformers گزینه Bend را انتخاب می کنیم. با این کار مدیفایر Bend را به آبجکت خود اعمال می نماییم. پس از این کار، تری دی اس مکس در سمت راست در پنل مدیفای مدیفایر اعمال شده بر روی مکعب را نمایش می دهد. در این بخش می توانیم همه جزییات مربوط به مدیفایر Bend را دستخوش تغییر نماییم. بنابراین، در این پنل کمی پایین تر می رویم تا به بخش Parameters برسیم. در این مجموعه می توانیم با اعمال سه تغییر به نتیجه دلخواه خود دست یابیم. این سه تغییر را در شکل زیر می بینید. تغییر مقدار Angle به مقدار دلخواه (مثلاٌ 100.0)، و Direction به 90.0. همچنین Bend Axis به X. نتیجه بدست آمده، در شکل دو دیده می شود.

BEND MODIFIER
شکل 4- Bend Modifier


bended box
شکل 5- مکعب خمیده شده


4. آبجکت دیوار ما آماده است، البته فعلاً به هر چیزی شبیه است به غیر از دیوار :). اکنون باید یک مپ به آن اختصاص یابد، تا آبجکت، بیانگر یک دیوار شود. پس با فشردن کلید M کیبورد، پنجره متریال ادیتور (ویرایشگر مواد) را باز می کنیم. سپس، یکی از اسلات های اختصاص نیافته را بر می گزینیم (در اینجا همه اسلات ها اختصاص نیافته اند :)). با انتخاب آن، می توانیم پارامترهای مربوطه را در زیر ببینیم. کمی به پایین حرکت می کنیم و در بخش Blinn Basic Parameters بر روی دکمه کوچکی که در جلوی پارامتر Diffuse قرار دارد کلیک می کنیم تا پنجره Material/Map Browser نمایان شود. در این پنجره بر روی علامت بعلاوه کوچک کنار مجموعه Standard کلیک می کنیم تا زیرمجموعه آن نمایان شود. در این زیرمجموعه بروی گزینه Bitmap کلیک می کنیم. با این کار پنجره اختصاصی ویندوز برای انتخاب فایل باز می شود، در این پنجره در پوشه ArchMat یا هر جای دیگری، یک مپ دیوار را انتخاب می کنیم. پس از این کار، اسلاتی که انتخاب کرده بودیم، به شکل مپ انتخابی ما نمایان می شود. اکنون مانند شکل بر روی دو دکمه ای که با شماره های 3.1 و 3.2 مشخص شده اند، به ترتیب کلیک می کنیم (در حالی که آبجکت دیوار ما در حالت انتخاب قرار دارد). گام آخر نیز به مشخص کردن حالت نمایش مپ بر روی آبجکت اختصاص دارد، که ما این کار را با تغییراتی که برای پارامتر Tiling (مانند شکل - مرحله 3.3) اعمال می کنیم، به سرانجام می رسانیم. در شکل آخر، نتیجه نهایی کار را می بینید.


شکل 6- متریال ادیتور
شکل 6- متریال ادیتور


شکل 7- جستجوگر مواد/مپ
شکل 7- جستجوگر مواد/مپ

شکل 8- آبجکت نهایی دیوار منحنی
شکل 8- آبجکت نهایی دیوار منحنیاستفاده از مطالب، تنها با ارائه منبع (3d2day.mihanblog.com) مانعی ندارد.

با چندثانیه وقت گذاشتن و کلیک بر روی تبلیغات، ما را در ادامه راه یاری کنید

از ما حمایت کنیــــــــــــــــــــد
:: مرتبط با: آموزش 3ds max - رایگان ,
:: برچسب‌ها: آموزش ساخت دیوار در 3دی مکس , دیوار منحنی - دیوار خمیده - دیوار سه بعدی , 3d wall - curved wall - cur-vy wall , آموزش تری دی مکس - 3دی مکس - 3 دی اس مکس , 3d studio Max - 3ds Max - 3ds MAX 2010 2011 2012 2013 2014 2015 , آموزش رایگلن برای 3 دی اس مکس (3ds max) , مدل سازی و طراحی و ساخت دیوار سه بعدی ,
ن : HSN ZDN
ت : جمعه 15 آبان 1394
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
تبلیغات