تبلیغات
.: 3D2DAY studio - آموزش تری دی مکس - آموزش رایگان تری دی مکس - free 3ds max tutorial and models-web design-photo gallery
جستجـــو
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
آمار و ارقام
 
3d2day_Studio_LDR_Payam_Love
با سلام.
انواع مختلفی از متریال ها وجود دارند که می توانند در نرم افزار تری دی مکس مورد استفاده قرار گیرند. برخی از آن ها به طور خاص برای موتور رندر منحصربفردی طراحی شده اند، به طوری که از ویژگی های آن موتور رندر به طور کامل بهره ببرند. اگر موتور رندر اختصاص داده شده به صحنه جاری با متریال های استفاده شده در آن صحنه سازگاری نداشته باشد، احتمال بروز خطا و نقصان در رندر نهایی وجود خواهد داشت. از این رو، مقاله حاضر را به موضوع سازش پذیری متریال ها اختصاص داده ایم. برای دسترسی به ادامه مقاله، لطفاً با ما در ادامه مطلب همراه شوید ...


رندرگیری (رندرینگ) و مشکلات آن
- render in 3ds Max
- خطاها و ارورهای رندرگیری در تریدی مکس

............................... شروع ...............................

متریال های خاصی در 3ds Max وجود دارند که طراحی شده اند تا به نحو کاملی از ویژگی های موتور رندر منتال ری (mental ray) استفاده نمایند. رایج ترین آن ها عبارتند از:
  • Autodesk Material Library materials
  • Arch & Design mental ray materials
  • ProMaterials

     اگر موتور رندر اختصاص داده شده به صحنه جاری به منتال ری یا کوییک سیلور (Quicksilver)اختصاص داده نشده باشد (دسترسی سریع به پنجره تنظیمات رندر - F10)، متریال های یاد شده، به درستی رندر نخواهند شد. موتور رندر پیش فرض تری دی مکس (Scanline renderer) این گونه از متریال ها را به درستی رندر نخواهد کرد. برای مثال به تصویر 1 بنگرید. در این مثال، آشکار است که متریال Autodesk Metallic paint که یک متریال اختصاصی منتال ری است، با موتور رندر پیش فرض تری دی مکس (تریدی مکس) سازگار نیست.

تصویر 1) رندر صحنه با موتور رندر پیش فرض تری دی اس مکس
تصویر 1) رندر صحنه با موتور رندر پیش فرض تری دی اس مکس

متریال متالیک باید مانند آنچه در تصویر 2 می بینید رندر شود (با یک سطح کاملاً متالیک). این متریال با هر دو موتور رندر mental ray و Quicksilver کاملاً سازگار است و به درستی رندر خواهد شد.

تصویر 2) رندر صحنه با موتور رندر منتال ری
تصویر 2) رندر صحنه با موتور رندر منتال ری

اگر صحنه ای که حاوی متریال های منتال ری است با موتور رندر وی-ری (V-Ray) رندر شود، فرایند رندر ناکامل انجام خواهد شد. بدین ترتیب یک پیام خطا توسط وی ری نمایش داده خواهد شد (مانند آنچه در تصویر 3 می بینید)

تصویر 3) رندر متریال های منتال ری با موتور رندر وی-ری
تصویر 3) رندر متریال های منتال ری با موتور رندر وی-ری

به طور مشابه، متریال های اختصاصی وی-ری با موتور رندری به غیر از وی-ری به درستی کار نخواهند کرد.

راه حل
نوع متریال Standard که پیش فرض تری دی مکس است، گسترده ترین سازگارپذیری را با موتورهای رندر مختلف دارد، و استفاده از آن می تواند به عنوان یک راه حل مطرح شود. راه حل بدیهی دیگر این است که در زمان استفاده از متریال های پیشرفته ای مانند متریال های اختصاصی وی-ری و منتال-ری، از موتور رندر اختصاصی آن ها نیز استفاده شود (این روش، به طور قطع بهترین روش است). اما اگر یک صحنه با جزییات زیاد از قبل دارای متریال های اختصاص داده شده باشد، مسلماً تغییر متریال ها به طوری که با موتور رندر جدید سازگار باشد، کاری زمان بر خواهد بود، در این صورت راه حل سومی مطرح می شود، و آن چیزی نیست جز استفاده از یک افزونه (پلاگین) یا نرم افزاری که این کار خطیر را به عهده گیرد. برای دستیابی به اطلاعات بیشتر در مورد راه حل سوم، پیوند (لینک) زیر را دنبال کنید.


............................... پایان ...............................


با چندثانیه وقت گذاشتن و کلیک بر روی تبلیغات، ما را در ادامه راه یاری کنید

استفاده از مطالب، تنها با ارائه منبع (3d2day.mihanblog.com) مانعی ندارد.

با چندثانیه وقت گذاشتن و کلیک بر روی تبلیغات، ما را در ادامه راه یاری کنید

استفاده از مطالب، تنها با ارائه منبع (3d2day.mihanblog.com) مانعی ندارد.
:: مرتبط با: آموزش 3ds max - رایگان , مقاله آموزشی رایگان ,
:: برچسب‌ها: انواع متریال در تریدی مکس , انواع مواد و متریال ها در 3دی مکس (تری دی مکس) , materials in 3ds Max , روش استفاده درست از مواد و متریال ها در نرم افزار طراحی و انیمیشن سه بعدی , متریال های منتال ری - متریال های وی ری , خطا در زمان رندر - وقوع خطا در رندر متریال ها در تریدی مکس - پنجره خطا در زمان رندر صحنه در 3ds Max , آموزش رندر درست و صحیح در تری دی اس مکس - جلوگیری از وقوع خطای رندر در تری دی مکس ,
ن : HSN ZDN
ت : چهارشنبه 19 اسفند 1394
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
تبلیغات