تبلیغات
.: 3D2DAY studio - آموزش تری دی مکس - آموزش رایگان تری دی مکس - free 3ds max tutorial and models-web design-photo gallery
جستجـــو
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
آمار و ارقام
 
3d2day_Studio_LDR_Payam_Love
با سلام.
CG Record پستی از آقای هامر چن هنرمند جلوه های ویژه منتشر کرده است که به بررسی  کامل Phonix 3.0 برای تری دی اس مکس می پردازد. PhonixFD یک افزونه قدرتمند است که به تری دی اس مکس و هنرمندان امکان می دهد تا به خلق شبیه سازی های خارق العاده از جریان مایعات، آتش، دود، انفجار، و ... بپردازند. در ادامه مطلب برخی از مهمترین مطالب بیان شده توسط آقای هامر چن توسط ما ترجمه شده است که شما می توانید آن را با کلیک بر روی دکمه ادامه مطلب مشاهده نمایید.

افزونه ایجاد جلوه های ویژه در تری دی اس مکس
-تری دی مکس، فونیکس تری دی، جلوه های ویژه


--------------------
نقاط قوت
- امکانات جدید که امکان تعیین تنظیمات سریع برای یک شروع خوب را فراهم می آورد.
- مقیاس پذیری صحنه که به شما کنترل کلی و اطمینان از یک شبیه سازی مناسب می دهد.
- تکنولوژی FLP که مقیاس بزرگی از آب را به راحتی شبیه سازی می کند.
- فراهم آوردن انفجار و جزییات دود واقع گرایانه تر.
- فراهم شدن یک کنترل opacity (کدورت) جداگانه برای آتش، که می تواند نقش موثری در خلق آتش های واقع گرایانه تر داشته باشد.
- امکان شبیه سازی حرکات آب در اثر حرکت و ضربه، فوم، و ذرات غبار که این موارد ما را به یک مرحله بالاتر در ایجاد صحنه های واقعی پرتاب می کند.
- کم کردن جریان سیالات به سادگی تنها با کاهش مقدار مقیاس زمان (time scale)
- نیروهای جدید اضافه شده به این نسخه: نیروی دنبال کننده مسیر، جاذبه بدن، نیروی موج، و ... که امکان ایجاد انواع جلوه ها را فراهم می کند.

نقاط ضعف
- عدم توانایی در شبیه سازی دینامیک های rigid body
- عدم کنترل بخشی، که این نقص، مبادله جریان سیالات از یک بخش به بخش دیگر را دشوار می کند.

بخشی از موارد مهم دیگر
PhonixFD انواع مختلفی از تکسچرهای خاص فراهم آورده است تا به کمک آن ها بتوان اقیانوس های کاملا واقع گرایانه خلق نمود. در نسخه قبلی اپاسیتی کانال آتش با کانال دود مشترک بود، این مشکل زمانی به چشم می آمد که نیاز به ارائه جزییات کامل از هر دو افکت آتش و دود وجود داشت. و این موضوع نشان دادن جزییات آتش را دشوار می کرد. نسخه جدید فونیکس تری دی، این مشکل را با ارائه یک اپاسیتی جداگانه برای آتش حل کرده است.

- نیروی موج (Wave) که افکت PhonixFDOcean را به شبیه سازی منتقل می کند.
- نیروی دنبال کننده مسیر که امکان می دهد جریان سیالات یک مسیر خاص را دنبال کند.
- جذب مواد به بدن.

چه موارد مهمی در فونیکس نادیده گرفته شده است؟
- شبیه سازی rigid body. در بسیاری موارد، نیاز به ایجاد فعل و انفعالات و اثرات متقابل میان اجسام و مایعات به شدت احساس می شود. اگر چه Phoinix3D برخوردهای میان اجسام و جریانات را محاسبه می کند، اما این محاسبه برخورد، یک طرفه است. جریان بیان شده بر جسم اثر متقابل نمی گذارد. برای مثال، جریان سیلاب جعبه قرار گرفته روی سطح زمین را حرکت نمی دهد. و حرکت جعبه باید وابسته به یک نرم افزار یا افزونه دیگر باشد. اگر این مسئله مهم در نگارش های بعدی فونیکس در نظر گرفته شود، ما با افزونه کامل تری روبرو خواهیم بود.

- در حال حاضر امکان جداسازی آتش و دود از یکدیگر وجود ندارد (روش های غیرمستقیمی برای این کار وجود دارد).
- عدم وجود فیلتر Realflow که امکان تبدیل حالت جریان را داشته باشد. برای مثال اگر افکت تکه تکه شدن یک شی را داشته باشیم، و بخواهیم یک تکه از آبجکت را بر اساس سرعت به مایع تبدیل کنیم، آنگاه فونیکس تری دی، هیچ گونه ساز و کاری برای انجام چنین کاری در نظر نگرفته است.

نتیجه
تکنولوژی FLIP استفاده شده در فونیکس تری دی بسیار قدرتمند است، که امکان شبیه سازی عالی و مقیاس پذیر جریان مایعات را فراهم می کند. بزرگترین نقطه ضعف این افزونه، نیاز به اکسپرت و اینپورت آبجکت ها بین تری دی مکس است. و برای رندرگیری فوم، اسپری و گرد و غبار به یک افزونه سوم نیاز است (مانند Krakatoa). با کمک فونیکس تری دی می توان یک شبیه سازی پایدار و قدرتمند داشت. یک صحنه کوچک مانند افتادن یک توت فرنگی در یک کاسه شیر به راحتی قابل خلق و شبیه سازی است. و تست این افزونه نشان می دهد که صحنه های سنگین با جزییات فراوان در مایعات و همچنین انفجارهای عظیم با کارایی پایدار قابل انجام هستند. این افزونه (plugin) نتایج عالی در خلق آتش، دود، و همچنین آب ارائه می نماید. درجه بهبود در قدرت و کارایی Phonix3D خبر خوبی برای FumeFX، Realflow، و Krakatoa نیست. فونیکس تری دی افزونه ای است که به شدت توصیه می
شود.
--------------------:: مرتبط با: آموزش 3ds max - رایگان , مقاله آموزشی رایگان ,
:: برچسب‌ها: پلاگین , تری دی اس مکس , plugin for 3ds Max , خلق آتش-آب-دود-گرد و غبار-انفجار , جلوه های ویژه , تریدیمکس , Fire-Water-3ds Max-plugin ,
ن : HSN ZDN
ت : جمعه 28 آبان 1395
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
تبلیغات